jasminelopez7 jasminelopez7
  • 04-06-2020
  • Biology
contestada

How massive is a rocket that accelerates at 40 m/s/s with a force of 1200 Newtons?

Respuesta :

gowre35An
gowre35An gowre35An
  • 04-06-2020

Answer:

30kg

Explanation:

a = 40ms^-2

f = 1200N

f= m×a

1200= 40 × m

m = 1200 / 40

= 30kg

Answer Link

Otras preguntas

If Cuba had entered into a trade agreement with an Asian country in 1903 without US approval, which of the following agreements or amendments would that agreeme
When the price of oil drops this usually means that OPEC has?
Describe what matter is
What is Linear Mime?
20 POINTS! A circle is cut out of a piece of plywood that is 10 in. square. The scrap is thrown away What is the area of the circle. How many square inches are
The force of gravity down on the boy= 300N The boy's weight down on the floor= 300N The floor's reaction force back up on the boy= 300N His WEIGHT IS EVENLY DIS
The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) __________. insures customer deposits if a bank fails insures banks if a borrower does not repay the loan insur
what is the capital of the states whose neighbors include minnesota , iowa, and michigan?
9 is 60% of what number?
If Cuba had entered into a trade agreement with an Asian country in 1903 without US approval, which of the following agreements or amendments would that agreeme