kaywatson214 kaywatson214
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

If the mass of an object is 100kg and the acceleration due to gravity is 9.8m/s^2 what is the weight of the object

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 04-06-2020

Answer:

981 N

Explanation:

recall that weight = mass x acceleration due to gravity = mg

given that m = 100 kg and g = 9.81 m/s²

weight = mg = 100 x 9.18 = 981 N

Answer Link

Otras preguntas

What is the remainder of (x3 - 6x2 - 9x + 3) ÷ (x - 3) A. -25 B. -52 C. -51 D. -17
Why does Cassius offer to be Brutus mirror in act 1.2?
Let g(x) = 2x and h(x) = x2 + 4. Evaluate (g ∘ h)(3).
Which formula can be used to find velocity if kinetic energy and mass are known?
Which of the following is not considered an aspect of environmental health?
2. Which of the following jobs is in the agriculture career cluster? A. Audio/video technician B. Warehouse manager C. Animal scientist D.
Find the molality of the solution if 42 grams of lithium chloride (LiCl) are dissolved in 3.6 kg of water. 0.275 m 11.7 m 0.990 m 0.857 m
Evaluate the function rule for the given value. Y=12×3^x for x=-2
The polynomial 9x2+3x3y2z is what degree?
How does Athena get Telemachus to hurry home from Menelaus's estate?