sandh6105
sandh6105 sandh6105
  • 01-07-2020
  • Physics
contestada

A car is running with a velocity of 29 m/s.How far does is it go in 2 minute?​

Respuesta :

ZJSG09112007
ZJSG09112007 ZJSG09112007
  • 01-07-2020

Answer:

Distance = 3480m/s²

Explanation:

[tex]d = vt \\ v = 29 \\ t = 2 \: min= 120 seconds \\ d = 29 \times 120 \\ d = 3480[/tex]

Answer Link
rowan69
rowan69 rowan69
  • 01-07-2020

speed = distance ÷ time

29=distance ×2

2×29= distance

58= distance

so,

distance is 58 meters

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression when c=21 and d=4. c-5d
can y’all plzzzzzz help me it’s due tomorrow
What is a social consequence of using tobacco? :a punishment for violating federal laws :the alteration of brain function from use :a deterioration in mental he
describe an old man you know in French language​
Plz help brainiest to the correct answer
PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ help
In personal finance, one makes decisions based on needs vs. wants. What is considered a need? something one would like to have something ones does not budget fo
Who got left out? Who could not participate in the government? of theocracy?​
3 Using the average experimental value for the density of your unknown metal, calculate the agine a large sample of the same metal weighed 950 pounds. Calculate
Can someone help me ASAP​