ivyrechaelacquah6
ivyrechaelacquah6 ivyrechaelacquah6
  • 02-07-2020
  • Chemistry
contestada

Describe how you would prepare 150ml of 0.02N NaOH in the laboratory.​

Respuesta :

chmvijayouls6d chmvijayouls6d
  • 02-07-2020

Answer:

Explanation:

molar mass of any subtance in 1 litre water gives 1N solution

for NaOH molar mass =40 g

40g  --- 1000ml ---1N

Xg---- 150 ----0.02

X= 40*150*0.02/1000*1 =0.12 g

Answer Link

Otras preguntas

what was the heart and soul of greek society?
What can you do to contribute to the lives of people with disabling conditions? Make a list.
y = 3x - 5.1, (-1.2, -3.1)
If the formula for an arithmetic sequence is a subscript n equals 11 plus 6 left parenthesis n minus 1 right parenthesis, then what term in the sequence is the
The layer of ISO/OSI model organizes bits into logical data unit Options: (a) transport(b) data-link(c) network(d) physical ​
A pregnant woman, who is gravida 2 para 1, is being examined by the doctor. The doctor records on the chart that the woman has placenta previa, polyhydramnios,
What is the function of an inclined plane?​
Lee y escoge la mejor opción para completar la frase. Read and choose the best option that completes the sentence. Una infección viral extremadamente contagiosa
Help please help! Please help..
need help with this please