shadishawly shadishawly
  • 03-08-2020
  • English
contestada

What is the speed of wave that has a frequency of 3Hz and a wavelength of 2m?

Respuesta :

7aikl5 7aikl5
  • 03-08-2020
Answer :- 6 m/s
V =λ /T

Since T = 1 /f we can also say that:


v = λ . f

So, using that last formula:
v= 2 m . 3 Hz
= 6 m/s
Answer Link

Otras preguntas

The points (-3, 6) and (1, -10) lie on a line. What is the function of the line in slope-intercept form? Find the slope Find b by choosing a given point and usi
Subhash is three years older than his brother Suresh. Six year ago, Subhash' s age was four times the age of Suresh. Find there present age​
Find the total surface area
What fills the medullary cavity of the tibia of a three-year-old?.
2x^{2}-10x+11=0 simplified
Someone pls help +10 and brainliest if correct Which number is different? A.892 B. 35890 C. 9476 D. 623897
Which statement best compares the ways that the two arguments use appeals
DOES ANYONE KNOW HOW TO ANSWER SOCIAL STUDIES QUESTIONS?!?!?!?!?!?How did militarism affect Japan’s economy? The economy grew because the military spent money o
what's the difference between ,'difference' & 'different'?​
Cual es corrector? Worksheet