amirredzepagic10 amirredzepagic10
  • 03-08-2020
  • Chemistry
contestada

What is the concentration in ppm of 4 g of NaCl dissolved in 100 mL of water?

Respuesta :

dolapotoyosi04 dolapotoyosi04
  • 03-08-2020
1mL= 1g

That means that 100mL= 100g

Solute: 4g (smaller) + Solvent: 100g (larger) = Solution : 104g

PPM= solute/solution * 106
PPM= 4/104 * 106
PPM= 4.0769ppm
PPM is approximately 4.08ppm
Answer Link

Otras preguntas

hello can you please help me posted picture of question
Why does the United States see North Korea as a threat to our national security? How is the government trying to resolve the situation? What monumental event ju
A college basketball player makes 5/6 of his free throws. Assuming free throws are independent, the probability that he makes it exactly three of his next four
how do I solve (x-5)(x-1)=0
Blake is trying very hard to quit smoking but his friend javier still smokes, often while they watch sports events together on the tv. just the smell of javier'
rectangular prism with a length, width, and height of 1/5 cm, 2/5 cm, 3/5 and cm, respectively
define unitary system
hoy no ____ domingo
ಠ_ಠ Need HELP ಠ_ಠ Element A has 15 protons. Determine the number of neutrons in its isotope with mass number 33. a) 15 b)18 c)33 d)48
How is energy from sunlight used to make sugar molecules?