redd94
redd94 redd94
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

You walk out of pace of 1.38 m/s for 7 minutes, how far do you travel in meters

Respuesta :

FriedTofuz
FriedTofuz FriedTofuz
  • 01-09-2020

Answer:

7 × 60 (minute to seconds) = 420 seconds

1.38 × 420 = 579.6m

Answer Link

Otras preguntas

How many hundredths are in 2.00?
Write the equation in standard form where A, B, and C are integers whose greatest common factor is 1. y = 7x + 15
Solve the equation 4.8y-6.9=3.18 Explain your thinking
How do you write 47 billion
Which of the following statements is FALSE? A. The Articles of Confederation were weak and allowed the states too much governing power. B. Before the implement
Identify the genre based on these characteristics: It involves a long, complex, and culturally important story. It was originally intended to be sung or recited
Marco has a collection of 38 state quarters. If 3/5 of his quarters are dated 2005, what is the approximate value of the quarters from 2005?
What was the cause of the conflict between Cuba and Spain?
average amount of time wind machines operate
The expansion plans of the Soviets led initially to which policy of the early Cold War? NATO Containment Berlin Blockade Marshall Plan