DannyFresh DannyFresh
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

an electric heater takes 4 A when operated on 250 V supply. calculate the cost of the electricity consumed at 10k per kWh when the heater is used for 4 hours​

Respuesta :

victorbanjo1212 victorbanjo1212
  • 01-09-2020

Answer:

P=IV.

P=4×250=1000.

(1000/1000)kw×4.

1×4=4×10=40k.

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of an isosceles triangle is 15.6m. Find the lengths of its sides, if: The base is 3m bigger than a leg ____m, ___m, _____m
If Michel drove 273 miles in4 hour, what was her speed in miles per hour
Why is the minimum wage controversial? A. Opponents of the minimum wage argue that it harms business profits by lowering prices for consumers. B. Opponents of t
is the order pair (2,1) a solution to the equation 4x-2y=5?
The what case of the pronoun indicates that's it is the receiver of the action
what is 1/9 as a decimal
What is 1.29 divided by 1.25
Will give brainliest
Please explain with step by step instructions Thanks in advance
A certain insect can beat its wings 250 times per second. Write an equation in slope-intercept form that shows the relationship between flying time in seconds a