acostawm
acostawm acostawm
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

what is the mass of 1 litter of liquid in grams, if the density of liquids is 13.6g/ cm^3

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-09-2020

Explanation:

1 L = 1000 cm³

m = ρV

m = (13.6 g/cm³) (1000 cm³)

m = 13,600 g

Answer Link

Otras preguntas

Enter the correct value in the space provided. Avery biked 6 miles on Tuesday, 4 miles on Wednesday, and 8 miles on Saturday. If she hopes to bike a total of 25
When farm animals become used to sounds and movement such as cars moving near them, they have stopped reacting to stimuli. This is an example ofQuestion options
3. Select all the expressions that will have a remainder. 377 644 74 – 3 96 = 5 56 – 2
I need help on this practice problem for a completion grade it’s the last question for this practice assignment
An IV is to run at 25mL per hour. The drop factor of the infusion set is 10gtt/mL. What is the flow rate? Round your answer to the nearest whole number.
If x= 78 what is x(56+9b)=12b-24
For which value of x does p(x)=-4 in the graph below
Is TAG BAG? IF so, identif th similarity postulate or theorem that applies
f(x)=4•2^2x,g(x)=2^4x+2, and h(x)=4^2x+1
Find the probability of X successes, using Table B in Appendix A of the textbook or some other method.n = 10, p = 0.3, X = 7