anahiprado anahiprado
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A car stops in 120 m. If it has an acceleration of –5m/s 2 , how long did it take to stop

Respuesta :

aayu0302
aayu0302 aayu0302
  • 02-09-2020

Answer:

t=240s

Explanation:

Distance=120m

Acceleration=-5m/s^2

v=0

Let u=x m/s

Using equation v^2-u^2=2as:-

0-x=2(-5)(120)

-x=-1200

x=1200m/s

Using now equation v=u+at:-

0=1200+-5t

5t=1200

t=240s

Answer Link

Otras preguntas

Gary drew a rectangle with a perimeter of 16 inches. Then he tried to draw a square with a perimeter of 16 inches. Select the dimensions of the rectangle drawin
Use the quadratic function to predict f(x) if x equals 2. f(x) = -3x^2 + 180x - 285
Fill in the missing numbers... 8, 18, 11, 15, 5, 4, 14, 9, 19, 1, 7, 17, 6, 16, ?, ?, ?, ?, ?
“An inspector calls” questions
What is the volume of a cylinder with base radius 4 and height 5? Either enter an exact answer in terms of m or use 3.14 for t and enter your answer as a decima
Answer the question If you're right I'll MARK YOU BRAINLIEST!!
what is the answer = 8w- 8 - 6w = 4w - 7 w= ??
explain what probability is ​
A girl is flying a kite with a 120ft string attached to the ground is flying directly Selena’s head is standing 24 ft from where the kite is attached to the gro
nucleic acids offer variability because they contain alternate for of genes called what