duncan91 duncan91
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

A block of aluminum occupies a volume of 13.8 mL and weighs 43.3 g.
What is its density? Give answer with one decimal.

Respuesta :

kusum9a2hhps28
kusum9a2hhps28 kusum9a2hhps28
  • 15-09-2020

Answer:

3.1g/mL

Explanation:

density = mass/volume

= 43.3/ 13.8

= 3.1g/mL

Answer Link

Otras preguntas

what is the absolute value of the complex number -4 — √2i
If a solute dissolves in an endothermic process select one: a. hydrogen bonds must exist between solvent and solute. b. strong ion-dipole forces must exist in t
Find the equation of a line passing through the point (−3, 5) and making an angle of 16° with the x-axis
Which of these hormones does not help control fluid balance during exercise?
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ?
Suppose that a particular artillery piece has a range r = 5710 yards . find its range in miles. use the facts that 1mile=5280ft and 3ft=1yard
help plz asap !!!!!!!!!!
Please help me with this one too !!!
Which ordered pair is a solution to the system of equations? {2x−y=−1 {2x−4y=8 A-(−2, −3) B-(8, 2) C-(1, 3) D-(7, −5)
What is the solution to the equation ? n = −1 n = 2 n = 5/3 n = 5/2