dolphinkeller dolphinkeller
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

A sample has a volume of 10 ml and a mass of 4.2 g what density of the object

Respuesta :

emzogwayo
emzogwayo emzogwayo
  • 03-09-2020

Answer:

0.42g/cm³ or 420kg/m³

Explanation:

1cm³ = 1ml

10 × 1cm³ = 10cm³

Density = Mass ÷ Volume

4.2g ÷ 10cm = 0.42 g/cm³

Density = 0.42g/cm³ or 420kg/m³

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a rock with a density of 3.00 g/cm3 and a mass of 600g?
bullying younger kids is a _____act a. reprehensible b. rapt c. translucent d. infatuated
What is an example of chemical change
I need help finding the answer
Which disease is possibly caused by an immune system malfunction, resulting in joint pain and inflammation? osteoarthritis diabetes rheumatoid arthritis cancer
Does there exist a function that is not a relation
How do you solve this?
ATP is converted into ADP when energy is needed by an organism. If water were not available in the mitochondria, what would most likely happen?
In the united states, the southernmost point of the sun is known as the ______________.
Blank tipo de pastel pediste