susanayaflor susanayaflor
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a copper blocks if it has a mass of 43.5 grams and a volume of 4.85 cm^3?

Respuesta :

slee04 slee04
  • 02-09-2020
8.97 g/cm^

D=m/v
D=43.5/4.85cm^3
D=8.97 g/cm^3
Answer Link

Otras preguntas

7x 2 x 1 and minus, 6, x, squared, minus, 8, x, minus, 10−6x 2 −8x−10.
What does it mean that this is an incipient function of Root effect Hbs? evolutionary significance
What page is the quote “I didn’t want to kill them all. I didn’t want to kill anybody! I’m not a killer! ...’” in Enders Game
which of the following equations are equations of direct variation? choose all the apply A x - y =1, B 2-3y=0 , c xy=0 D x = -0.25y e X=1 F Y=-x+4
How long does a black panther live
(100 points on this) Compare the volumes of the two figures. Is the volume of the prism less than, greater than, or equal to the pyramid?
A cleaning service charges an initial fee plus an hourly rate. The total cost for different numbers of hours, including the initial fee, is shown on the graph.
Is m=10,m=-1 parallel or perpendicular
What are the advantages of switches over hubs in Ethernets?
Which term means shared in common?