Arianarenee90 Arianarenee90
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A ball rolls at a speed of 6cm/s. How far does the ball roll in 40 seconds ? ____cm

Respuesta :

isaacoranseola
isaacoranseola isaacoranseola
  • 08-09-2020

Answer:

240cm

Explanation:

Speed = 6cm/s

Time = 40 seconds

Speed= distance/time

6cm/s = distance/40seconds

Distance = 6×40

Distance = 240cm

Hence, in 40 seconds, the ball must have rolled the distance of 240cm

Answer Link

Otras preguntas

What is 65,754.59 rounded to the nearest tenth
what is 435,647 in word form and expanded form
How did building New England towns and cities around a common help colonies develop a diverse economy?
find the area of a frame that measures 20 inches on each side and has a width of 3 inches
7,915,878 in word form
A jeweler is heating a bar if gold. It takes 7 joules of heat to raise temperture if the bar 1degrees celsuisThe initial temperture of the bar is 25degress cels
The state of matter that keeps its shape and volume when it is placed in a different container
what happens if you can't remove a splinter
Which one is greater 8.3 or 8.03
Describe the process you would use to find the solution to the problem 3 1/4 1 1/3− . Express your answer numerically and with a graphical representation.