catiebug101 catiebug101
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

what is the power in a circuit with a voltage of 120 V and a resistance of 50

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-09-2020

Answer:

288W.

Explanation:

P = IV = V^2 / R = (120)^2 / 50 = 288W.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between a letter and an alphabet?.
importance of pollination and fertilization in plant reproduction
1, 3/5, 9/25 Find the 8th term.
Factor 20x2 25x – 12x – 15 by grouping. 1. Group terms with common factors. 2. Factor the GCF from each group. 3. Write the polynomial as a product of binomials
Why did the Articles of Confederation ultimately fail? Who wanted to replace them and why? Did they succeed?
n the description of the following experiment, determine the experimental factor. A pharmaceutical company conducted an experiment to test a breakfast drink for
Describe the action taking place in the cartoon
4. Usa el subjuntivo. Temo que Luis_____ solo a la fiesta. (ir)
true or false? if the graph of a system of two equations in two parallel lines, the system is consistent and dependant
Determine the resultant moment of the forces acting about the x, y, and z axes. Suppose that f1 = 200 n, f2 = 60 n, f3 = 115 n, and f4 = 300 n. (figure 1).