christyn1
christyn1 christyn1
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

A whale swims at a constant speed of 8m/s for 17s what distance did it travel

Respuesta :

Itzisabella
Itzisabella Itzisabella
  • 03-09-2020

We have,

Speed = 8 m/s

Time = 17 seconds

Now,

Speed = Distance/Time

★ Substituting the values in the above formula,we get:

⇒ 8 = Distance/17

⇒ Distance = 8 × 17

⇒ Distance = 136 m

Hence,the distance covered by a whale is 136 m .

Answer Link

Otras preguntas

Novel pantai kasih... Perbezaan watak utama dengan watak sampingan?? #hope dpt tlg
. 7 1/5 – 6 2/5 = ? A. 1 4/5 B. 1 1/5 C. 13 3/5 D. 4/5
A SPORTING GOODS COMPANY CAN SHIP 6 FOOTBALLS IN EACH CARTON. HOW MANY CARTONS ARE NEEDED TO SHIP 75 FOOTBALLS
Please Help!!! If someone dies without a will, a situation known as intestate, the state will step in to handle the distribution of the estate, even if it is n
How do you add and subtract integers
Which ocean has average depth of about 12,000 feet,to the nearest thousands?
Which of the following authors wrote in the same genre? a. Anne Bradstreet b. William Bradford c. Olaudah Equiano d. Thomas Jefferson
How did feudalism help Germany?
what is scientific concensus?
Which expression is equivalent to 2x-17? a. -17 2x b. -2x 17 c. -2x-17 d. 17 2x