dianasanabria150 dianasanabria150
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

1. A car drives at a velocity of 40 [m/s].
How much time does it take for the car drive a distance of 150 [m]?

Respuesta :

loreanabrajovic
loreanabrajovic loreanabrajovic
  • 14-09-2020

Answer:

V=40 m/s d=150m t=? if V=d/t t=d/V t=150m/40m/s

t=3.75s

Explanation:

i am not good at explaining but i hope this will help you

Answer Link

Otras preguntas

Which term can be put in the blank to make the statement below true? 3,000,000=30__________
Where is the majority of Earth’s freshwater found? A)Oceans? B)Ice caps? C)rivers? D)lakes? E)Aquifers?
What is the multiplicative inverse of 2 1/2?
which of the following is an example of how a scientist might use a model? a. a stopwatch is used to time the rate of a chemical reaction. b. a microscope is us
Each pronoun should agree with its antecedent in
what is last digit of 100 power 6?
Multiply pi by 0.7 please
The field of vision of this microscope is brightly illuminated and used for most microscopic work.
The following question refers to “The Cask of Amontillado.” The narrator has covered his vault with human corpses, including that of Fortunato. True False
Which of the following is not a Frenchman who explored North America? Marquette La Salle Celoran Cabot