kawenalani21 kawenalani21
  • 04-09-2020
  • Advanced Placement (AP)
contestada

If there were no air resistance, with what speed would drops hit the Earth if they fell from a cloud 3063 m above the Earth’s surface? The acceleration of gravity is 10 m/s 2

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 13-09-2020

Answer:

Explanation:

One

d = 3063 m

a = 10 m/s^2

vi = 0

vf = ?

vf^2 = vi^2 + 2*a*d

vf^2 = 2*10*3063

√vf^2 = √61260

vf = 247.51 m/s

Two

vi = 0

vf = ?

a = 10 m/s^2

t = 18 s

a = (vf - vi) / t

10 = (vf - 0) / 18

10 * 18 = vf

180 m/s = vf

Answer Link

Otras preguntas

Summarize How did the goverment exercise control over the economy during the war
Which fraction is equal to .66
how are wetlands and aquifers related
The photograph above is a picture entitled, the Ruins of Gallego’s Flour Mill, in Richmond. This picture is intended to _________________
Define plagiarism. use complete sentences.
How is a magnetic field generated? A. an isolated magnetic pole B. gravity C. charged particles that do not move D. moving electric charges plea
what were the general beliefs of literary realists
____ dating uses the properties of atoms in rocks and other objects to find their ages. a. Comparative c. Approximate b. Absolute d. Relative also I'm not entir
Which number is the smallest? 4.4 ⋅ 10^−5, 3.99 ⋅ 10^−6, 2.6 ⋅ 10^2, 1.85 ⋅ 10^3
Michelle is 4 years older than her sister Samantha. If the sum of their ages is 32 how old are each of the sisters