aureliarrodriguez aureliarrodriguez
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

An object falls from a high building and hits the ground in 7.0 seconds. Ignoring air resistance, what is the distance that it fell?

Respuesta :

Erlea
Erlea Erlea
  • 02-10-2020

Explanation:

Δy = v₀ t + ½ at²

Δy = (0 m/s) (7.0 s) + ½ (-9.8 m/s²)(7.0s)²

= -34.3

Answer Link

Otras preguntas

I need a paragraph on why classical music is better than modern! I need it for a debate! Before this wednesday!
Characteristics of homo sapiens that are unique to this genus include using tools, burying their dead, and Question 16 options: lack of prehensile tail. formed
Can u please help me , I couldn’t figure it out . It’s q 1 not 2
maths question pls answer...
HELP ME SOON PLEASE!!! All you have to do is sort the terms.
Which one of the following statements expresses a true proportion? O A. 7:9 = 8:9 OB. 3:4 = 9:12 O C.54:9 = 6:3 OD. 2:1 1:2
1. Write your answer using only positive exponents. (3ab^3c^-1)^3
easy question.... Which sectors are affected by migration?​
help me :( ill give u brainly! :)
Consider the following statement: "A consistent countercyclical policy has no effect on employment and output, since individuals will recognize those policies a