torialexis1119 torialexis1119
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

A reaction of 12.640 g of copper oxide with 0.316 g hydrogen
produces 2.844 g of water and Xg of copper X = _g

Respuesta :

xcfgvhbjnkml xcfgvhbjnkml
  • 02-10-2020

Answer:

x = 10.2g

Explanation:

CuO + H2 --> H2O + Cu

12.640 g CuO/ 79.55g =0.16 mol

0.16 mol CuO x 1 mol of Cu = 0.16 mol Cu

0.16 mol Cu x 63.546 g = 10.2g of Cu

Answer Link

Otras preguntas

The function h is defined by h(x)=3x^(2 )+2. Find h(4x)
Amanda, Jen, Shelby went to dinner and split the bill evenly. Each girl payed $14.25 and t tip. if the total bill including tip was 51.75, find the amount each
Can you recommend the best Indo Chinese restaurant in Heathcote Valley?
Evaluate each function F(x)=4x find f(-15)
17. (ax + by)² + (bx - ay)² please solve it​
what is computer hardware and list types of computers hardware
1. Phionah poured 100cm³ of water. Phionah later mixed 400cm³ of salt solution of density 1.6gcm3 in the water above. Determine the density of the mixture​
how many angels are in right angle name them
what is the theme of the poem the toy?​
Can you recommend the best Indo Chinese restaurant in Heathcote Valley?