makaylavail9 makaylavail9
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass of an object that weighs 490 n on earth

Respuesta :

10c32sanskritee
10c32sanskritee 10c32sanskritee
  • 02-10-2020

Answer:

500 N

Explanation:

F = 490N

g = 5m/s

m = F/g

= 490/5

= 98 kg

Weight = m×g

= 98×5

= 500 N

HOPE IT HELPS!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

What is the weight of a bowling ball with a 5 in. Radius if we know that one cubic inch weights 1/100th of a pound
Fossils in _______ layers of rock are generally estimated to be _______ than fossils found in the deeper layers. older, younger newer, younger older, old
Why do you think carbohydrates are used as a source of quick energy rather than fat?
what's -0.49+(-0.97)
paula has 6 video games. myles has 1 more video game than paula. what could you use to find how many video games in all?
Need help ASAP with number 5
Which graph represents the solution set of the compound inequality below? x + 3 < (4x – 12) < 20
What examples do you see in the past and modern society
The largest number of neurons within the brain and spinal cord are responsible for the central nervous system’s complex internal communication and intervene bet
plzzzzzzzz help me.....