birindwazawadi123 birindwazawadi123
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

The fully loaded bus accelerates uniformly from rest to a speed of 14 m / s. The time taken to reach a speed of 14 m / s is 20 s.

Respuesta :

maforchrist
maforchrist maforchrist
  • 02-10-2020

Answer:

0.7m/s^2

Explanation:

acceleration=(final-initial velocity)/time

x=(14-0)/20

x=14/20

x=0.7

Answer Link

Otras preguntas

How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
can you simplify 25/4? if so, how?
What is this answer?10y=360°
tanisha ran 3/5 of a 26 mile race in 3.2 hours.if she ran at a constant rate,what was her speed in miles per hour?
Tim solved a system of linear equations. He found that an infinite number of points satisfied the system. What do you know for certain is true about the two lin
Which words in this sentence are common nouns? Aztec crops, such as corn and beans, were unknown in Europe. Choose all answers that are correct. A. Aztec B. c
How and where has oil, road development, mining, dams and agriculture contributed to local economic, political, and land use issues?
how to solve 0.01x+0.07y=0.22 and 0.03x-0.05y=0.14 by substitution
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
a ball is tossed vertically upward rises, reaches it's highest point, and then falls back to its starting point. during the time, the acceleration of the ball a