jradrian0729 jradrian0729
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

How many liters of chlorine gas are present if you have 5 moles of Cl2 at STP?

Respuesta :

aundreahardamon aundreahardamon
  • 02-10-2020

Answer:

Explanation:

One mole of any gas at STP takes up 22.4 L

1 mole of gas = 22.4L

2.5 moles of gas takes up = ( 22.4 L/ 1 mole ) x 2.5 mole

= 56 L

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think almost a century passed between the development of the first vaccine (for smallpox) and the development of the next vaccine (for cholera)?
Compute the exact value of the function for the given x-value. f(x) = 6x for x = 3
Mr. Carter is the architect but Mr. Lewis is the foreman at the construction site.
Two particles of the element iodine are chemically bound. The two particles compose what? Group of answer choices a compound a molecule an isotope an atom
what is absorption in small intestine ​
Mathematics Free Test 1- 0.75 as a fraction.
How did Illinois Senator Stephen A. Douglas intensify the conflict over slavery?
A student has homework assignments in each of his five daily classes he estimates that each assignment will take 30 minutes to complete it if is estimate is co
What are "mirror neurons?"
3² × (-4) + 21 : 7 + (14:2)² =​