salinaskatty552
salinaskatty552 salinaskatty552
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

What is the acceleration of softball if it has a mass of 5 kg and hits the catcher's glove with a force of 25 N?​

Respuesta :

wiccapagan1965 wiccapagan1965
  • 03-10-2020
Force = mass x gravitational acceleration. Mass of softball =5 kg. Force it hits glove =25 Newton’s. Gravitational acceleration = Force/Mass. x = 25/5. X=5. Acceleration = 5m/s^2
Answer Link

Otras preguntas

(This question counts for one-third of the total essay section score.) In 1891, Irish author Oscar Wilde (1854-1900) observed, "Disobedience, in the eyes of any
Please help. Jdjsjjsdjdidjd
Who is known as the light if asia and where was he born?​
Which sentence from this introduction paragraph is most likely the hook or attention grabber? (1) Language should be the weapon of truth, yet those who are clev
The passage below describes an experiment. Read the passage and then follow the instructions below.Gabby planted 25 tomato seeds one-half inch below the soil su
Which of the following can be attributed to environmental conditions in Asia during the period between 1200 and 1450 CE?
make d the subject of s = d/t​
f=ma make m the subject
what makes saas billing different from billing at a widget factory
how do small plants and shrubs maintain their structure and shape?