benjaminsumralldshs benjaminsumralldshs
  • 03-10-2020
  • Physics
contestada

PLEASE HELP ASAP!!

Coach Wilkins drops a football from the top of the home bleachers at Tiger Stadium. If the stadium is 40.6 meters tall, how long did it take the ball to fall?

Respuesta :

artphalange artphalange
  • 03-10-2020
d= 40.6m
vi=0
vf= not needed
a=9.81 m/s^2
time= ?

d=vi(t)+0.5(a)(t^2)
40.6m=0(t)+0.5(9.81 m/s^2)(t^2)
40.6=0+4.905(t^2)
40.6=4.905(t^2)
8.27726809=t^2
2.877=t

Answer: 2.88secs
Answer Link

Otras preguntas

if a 100n net force acts on a 50 kg car what will the acceleration of the car be
10 veces más que 1 centena son
how did Bismarck try to turn workers away from socialism?
A battery derives electric energy from _____energy? a. nuclear b. mechanical c. gravitational d. chemical
cheddar cheese costs 7.50 for 1 kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay
What is the value of the function when x = 1? y = A graph of a function. The function graph goes through point negative 4, 0 and point 1, 2.
what is the principle of original horizontality
In the Middle East, about _____ of the people are under the age of 30. half two-thirds one-fifth 90 percent
what african american leader demanded full and immediate equality in the late 1800s
Translate the question into an equation. DO NOT SOLVE. Let "X" be the unknown number. what percent of 50 is 60? (with steps)