nicole5162 nicole5162
  • 01-11-2020
  • Physics
contestada

A 64.1 kg person is jogging at
2.93 m/s. How much KE does
the jogger have?
(Unit = J)

Respuesta :

Magzs Magzs
  • 01-11-2020

Answer:

275.15 J

Explanation:

Mass of the person = 64.1kg

Speed of person = 2.93m/s

Now,

K.E. = 1/2mv^2

.K.E. = 1/2*64.1*2.93*2.93

K.E. = 275.15 J

Answer Link

Otras preguntas

Name some of the similarities between the Egyptian and Kush civilizations.
Solve the following equation: 3-10x-8x(squared)=0
Who received the first text message in 1992? what was the content of this message?
How many electoral college votes must a candidate win to become u.s. president?
what three major groups of the black community helped African Americans?
Which lists all the integer solutions of the inequality |x| < 3? A. 0, 1, and 2 B. 0, 1, 2, and 3 C. –2, –1, 0, 1, and 2 D. –3, –2, –1, 0, 1, 2, and 3
what are the seven taxonomic categories that linnaeus developed?
Which months are in EL VERANO? Question 15 options: junio, julio, agosto octubre, noviembre, diciembre enero, febrero, marzo Save Question 16 (3 points) Questio
Eternal and immutable are terms used in this unit to describe God's:
Why did the states fear a strong central government?