iguroxv iguroxv
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

How much energy does a 100 kg object traveling 3 m/s have?

Respuesta :

iamviragjain
iamviragjain iamviragjain
  • 14-11-2020

Answer:

450 joule

Explanation:

use K.E= 1/2mv^2

Answer Link

Otras preguntas

How much heat would be needed to completely evaporate 31.5 g of boiling water at a temperature of 100 "C? Express your answer in units of joules.
Keratin is an intracellular protein. How is it made?
Members of the team know their boundaries. True ot False
What is the function of words and phrases such as on the other hand, also, and in other words? OA) They summarize what came before. OB) They introduce a text. O
A month of the year is chosen at random. What is the probability that the month starts with the letter J or the letter M? Mark this and retum Save and Exit Next
Solve differential equation: y'''+4y''-16y'-64y=0 y(0)=0, y'(0)=26, y''(0)=-16
A particle that has a mass of 5.0 kg is acted on by a force of 4.5 N. The acceleration of the particle is:
Excess supply is created when price or move away from the equilibrium point. true or false
How far will a stone travel over level ground if it is thrown upward at an angle of 30.0° with respect to the horizontal and with a speed of 11.0 m/s?
What is the general location and primary function of Occipital Lobe?