amberkenny1
amberkenny1
02-11-2020
Chemistry
contestada
How many moles are in 5.6 grams of Na?
Respuesta :
misterkrabz
misterkrabz
02-11-2020
There are 0.244 moles in 5.6 grams of Na
Answer Link
cliffordisodd
cliffordisodd
02-11-2020
Explanation:
n=m/M
M(Na)=23
m(Na)=5.6
n=5.6/23
n=0.243moles
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 66+ )
Otras preguntas
give me a 400 word story
Represent the following in extensive game format: A diplomat can choose to summon a terrorist his country is sponsoring to a meeting, or not. If he does not, an
MARTÍN: ¡Hola, Berta! ¿Cómo ______ ?
—— are good conduct they constitute permissible behavior
Give 3 examples for uses of the lithosphere.
If an object has a mass of 5 kilograms on Earth, what would be its mass on the moon
4. Ethan had 5/6 of a library book, and he returned 2/6 of it. How much of the book does he have left?
A student has scores of 57, 58 and 63.25 on his first three test. He needs an average of at least 60 to a grade of D what is the minimum score that the student
Which processes are shown in the image above? A: two types of cellular respiration B: two types of fermentation C: two types of glycolysis D: two types of photo
The life span of meerkats in a particular zoo