bangrizzo bangrizzo
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

If you have a density of 5 g/mL and a mass of 2.5 g, what is the volume?

Respuesta :

cam3933
cam3933 cam3933
  • 03-11-2020
Density = Mass/Volume
2.5 g/ml = 5g/Volume
Volume = 5g/(2.5 g/ml)
= 2 ml
Answer Link

Otras preguntas

If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
What is 0.05 percent of 6.5?
least number that has 2, 3, 4, as factors
What is 1997 from 2014????????????
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
What is 0.05 percent of 6.5?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?