cren2aMad4easebake
cren2aMad4easebake cren2aMad4easebake
  • 03-10-2016
  • Physics
contestada

How much force is required to accelerate a 5 kg mass at 20m / s2?

Respuesta :

MonsieurPengu
MonsieurPengu MonsieurPengu
  • 03-10-2016
F= 5*20 = 100 Newton
Answer Link

Otras preguntas

Let E and F be independent events in a sample space S with Pr[E] = 0.4 and Pr[F] = 0.2. Find Pr[EUF] A.0.60 B.0.52 C.0.40 D.0.32 E.0.08
3. Identify the adjective phrase in the sentence. What sort of food do crickets usually eat? (Points : 2) usually eat do crickets of
write the rate 1/7 inch ----------------- as a unit rate 1/14 minute
Which of the following describes the Conquistadors goals in the New World? Select one: a. Gold - The Conquistadors wanted to get rich b. God - The Conquistadors
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
What fraction is closest to 3/4? 2/3 3/5 7/10 13/20 Show your working please
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
the temperature on mars ranges widely from -207 f to 80 f find the average of the temperature extremes on mars
written in simplest form, the expression (x^2)(y^2)-9 over 3-xy is equivalent to 1. -1 2. 1 over 3+xy 3. -(3+xy) 4. 3+xy Please show work
What chemical compound is C2HsOH?