adavinaj adavinaj
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the pH of substance one if it has an [OH-] that is equal to 3.2* 10^-8

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 02-12-2020

Answer:

pH = 6.5

Explanation:

Given data:

pH of substance = ?

[OH⁻] concentration = 3.2×10⁻⁸

Solution:

pOH = -log[OH⁻]

pOH = -log[3.2×10⁻⁸]

pOH = 7.5

we know that,

pH + pOH = 14

pH = 14- pOH

pH = 14 - 7.5

pH = 6.5

Answer Link

Otras preguntas

6 is 10% of what number
Which molecule can cross the membrane in osmosis?
What should you do if you are a auditory learner
What is the primary cause of surface ocean currents? A. wind B. salinity C. temperature D. the Coriolis effect
How much money should you save in case you have an emergency? eight months of living expenses six months of living expensestwelve months of living expenses two
Marisa is counting wheels on bicycles and tricycles at the park. She coounted 3 vehicles and 7 wheels. How many bicycles and how many tricycles did Marisa see?
who opposed the loaning of money at interest? a.the catholic church b.king edward c.king john d.commoners
What is 7 /28ths simplified?
How can you find a unit rate when given a rate?
the first major city in sumer was _____. (babylon, ur, baghdad)