gocry gocry
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

6th grade science I mark as brainliest.​

6th grade science I mark as brainliest class=

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 03-12-2020

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf Speed = 2 \ m/s}[/tex]

Explanation:

Given:

Time = t = 45 seconds

Distance = S = 90 meters

Required:

Speed = v = ?

Formula:

v = S / t

Solution:

v = 90 / 45

Speed = 2 m/s

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AnonymousHelper1807

Answer Link

Otras preguntas

Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
During the evolution of life on Earth, the photosynthetic organisms initially responsible for raising atmospheric oxygen concentrations from less than 1 percent
Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?
how many rectangular prism can you make out of 20 snap of cubes
what is 1/9 of 60 equal
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
Mario drew a model to represent one third of the space in his bookcase. how could mario draw a model to represent all the space in his bookcase.
What is does the phrase foe to ambition.
what planet starts with e?
What is adaptation in animals and plants