angel474 angel474
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

A 25 kg rock falls for 1.7 seconds. How many meters tall
was the building?

Respuesta :

geniusbrainpower1
geniusbrainpower1 geniusbrainpower1
  • 03-12-2020

Description:

So if a 25 kg rock is falling 1.7 seconds.

2.7 + 1/2  9.8 m/s² 2.7 s)

= 35.72m²

Equations:

v = 0 m/s

a = 9.8 m/s²

t = 2.7

Answer: 35.72 m

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

A representative democracy is when people choose representatives to make choices for them True or false
Plss help me asap!!!
Calculate m ABC and m CBD, what is the value of x?
What level of creatinine indicates kidney failure?.
A watch which was bought for R250, was sold for R375. What was the profit made on the sale? ​
MAIN motion with the forces acting on it.
Giving a test to a group of students, the grades and gender are summarized below A B C Total Male 11 18 19 48 Female 16 17 15 48 Total 27 35 34 96 If one stude
Is 18,107,190 divisible by 3?YES or NOHELP ME PLZ I"M CRYING!
Ezra is admiring a statue in Westford Park. The statue is 5 meters taller than he is, and Ezra is standing 8 meters away. How far is it from the top of the stat
What were the results of Japan's conquest of East Asia by 1939? (Choose all that apply) Group of answer choices A: It was a remarkable success. B: Japan was str