Arianamexicano22 Arianamexicano22
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

what is the kinetic energy of a 5 kg object moving at 4 m/s

Respuesta :

lora59
lora59 lora59
  • 03-12-2020

Answer:

40

Explanation:

rule: K.E = 1/2 m×v^2

1/2 × 5 × (4)^2= 40 joule

Answer Link

Otras preguntas

Who was the Amiens Cathedral dedicated to?
Does this figure have symmetry?
Effects of temperature on the permeability of Rhoea discolour leaf full lab report. Pdf ​
What is the measure of Zx? Angles are not necessarily drawn to scale.
Describe how deposits of gold and copper are formed.
please help. will give brainliest! review the table of values for function p(x). what is lim (x -14) p(x), if it exists? (table and answer options pictured)
Can someone tell me this please
two angel measures in a triangle are 47 and 43. what type of triangle is it?
1 pound is equal to 16 ounces. How many ounces are in 3 pounds, 7 ounces?
A sphere has a volume of V = 1764 in. Find its surface area.