antoninacalcotelara antoninacalcotelara
  • 03-01-2021
  • Chemistry
contestada

How many molecules of H2O are in 8.54 moles of H2O?
Select one:
a)5.14 * 10^24 molecules H2O
b)2.86 * 10^23 molecules H2O
c)6.02 * 10^23 molecules H2O
d)5.14 * 10^23 molecules H2O

Respuesta :

tosshytoffer
tosshytoffer tosshytoffer
  • 03-01-2021

Answer:

a)5.14 * 10^24 molecules H2O

Explanation:

8.54 moles of H2O contains 8.54 x 6.022 x 10^23 = 5.14 x 10^24 molecules of H2O.

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct definition of saturated fats? A. Fats that are solid at room temperature. B. Fats that are liquid at room temperature. C. Fats that are salt
What involves the use of physical or chemical means to remove, inactivate, or destroy pathogens on a surface or item to the point where they are no longer capab
How is courage portrayed in the kite runner?
what is the equation of the graphed line in a point slope form? =y+3=2(x+3) =y=2(x+3) =y+3=2x =y-3=2(x-3)
What ideas did the measure contain the monroe doctrine?
What kind of wind do the northers bring to Texas A.hot B.cold C.warm D.moderate
Soon after blood is filtered through the nephrons, what is released from the body.
What is your opinion on internet anonymity? What Operating System is the most useful when factoring customizability, software compatibility, usability, and secu
By 380 CE, Christianity was the official religion of
use prime factorization to find the LCM of 30 and 40 ?