kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

Uranus has a force of Gravity of 8.87 m/s^2. Sam has a MASS of 85 kg. What is his weight in Uranus? *

Respuesta :

Xema8 Xema8
  • 06-02-2021

Answer:

Explanation:

Weight = mass x gravity

mass given = 85 kg

gravity = 8.87 m /s²

Weight = 85 x 8.87 = 753.95 N .

Weight on Uranus = 753.95 N .

Answer Link

Otras preguntas

Can I get some help?
Hunter had $76.00 in his bank account. Hunter made three withdrawals during the week and ended up with a balance of $0. Provide three different examples to show
what is fifteen plus ten
What military technique helped Sparta become so strong?
What is the absolute value of y+3=2
Escoge las oraciones que son ciertas. Las calidades de un buen empleado incluyen: u ser profesional ser distraído ser respetuoso ser amigable ser puntual ser in
Can you guys help me answer this question pleasee All of the following are a part of FDR's "New Deal" EXCEPT... a)Alphabet Soup b)The Bank Holiday c)Stimulus C
16÷4 what is the quotient expressed as a fraction
Which of the following statements about the genetic code are correct?A. One codon specifies more than one amino acidB. The genetic code consists of 64 codonsC.
If you have $ 30 on your debit card do you enough money money to buy a birthstone ring during the sale yes or no