sadielove5660 sadielove5660
  • 01-02-2021
  • Physics
contestada

A hiker walks with an average speed of 2.6 M Square what distance in kilometers does the hiker travel in a time of 2.8 hours

Respuesta :

codiepienagoya codiepienagoya
  • 06-02-2021

Answer:

The answer is "26.208 km"

Explanation:

Given value:

[tex]\to S= 2.6 \ \frac{m}{s}\\\\\to t= 2.8 \ hours[/tex]

Formula:

[tex]d= st\\\\d= 2.6 \times 2.8 \times \frac{60 \times 60}{1000}\\\\d= 26.208\ km[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

30% of what equals 18
How are ionic and covalent bonds related??
A bunny hop is a bike trick in which the rider brings both tires off the ground without using a ramp. The table shows the height y (in inches) of a bunny hop on
Impaired drivers are incapable of asking quick decision in emergency situations
How does building resilience affect your health??
How many “eyes” fit across the average adult’s head? Where would you place the eyes when drawing a portrait?
a central government handles issues related to
Which architect said, "form ever follows function"??
Shelly biked 21 miles in 4 hours. Shellys average speed per hour is 5.25. At the same rate how many hours will it take her to ride 42 miles.
To give a good speech,you should start _______ and end _____.