Luhh54566
Luhh54566
02-02-2021
Physics
contestada
Ran 300 meter in 40 seconds, what is the speed?
Respuesta :
pinkygardea
pinkygardea
02-02-2021
Answer:
7.5
Explanation:
Speed= distance/ time
Speed= 300m/40sec
Speed= 7.5m/s
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 46+ )
Otras preguntas
I need help to solve this -5y+8=-3y+10
If you flip two coins 96 times what is the best prediction for the number of times they would both land on tails
What is the opposite of the opposite of -1.4?
Kaleb changed the subtraction in the expression to adding the additive inverse. What was his error?
What are the companies called that collect, edit, duplicate, and distribute printed music?
Why was the tennis court oath a significant event of the French revolution
A negative stressor can also be called eustress. a. True b. False
6x^2 -14x = 0 , Using factoring method.
49080 tickets have been sold for the tournament. 3/5 of the tickets are for the qualifying matches and 15%of the tickets are for the final match. How many ticke
What would happen to the gravitational force upon the earth if the sun were replaced by a 1 solar mass black hole?