kianasilva kianasilva
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

What is the mass if the force is 88N and has an acceleration of 4m/s2

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

m=22 kg

Explanation:

f=88

a=4

m=f/a

m=88/4

m=22

Answer Link

Otras preguntas

Solve the quadratic equation by any means. Identify the method and complete the explanation on why you chose it. Irrational answers may be left in radical form
24 in 70 in What is the length of the hypotenuse?
How to connect on phpmyadmin?plss
does the point (4,-2) lie on the circle with a center at (4,0) and a radius of 2?
The graph shows the relationship between the price of frozen yogurt and the number of ounces of frozen yogurt sold at different stores and restaurants. A graph
In the diagram below, Bo is parallel to XÝ. What is the value of x? B 60" D X y 0 A. 60 B. 120 C. 30 D. 40
Walk in a straight line. Now stop. Did you accelerate? Explain
List and describe the major goals of a market economy in the diagram below.
match the items plz I need help
What is the location of X' when X is translated 3 units left and 9 units down?