banksjayla787
banksjayla787 banksjayla787
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

If Sherry took her pulse for 6 seconds and felt 14 beats, What would her heart rate be?

Respuesta :

jamesrromero2006 jamesrromero2006
  • 02-02-2021

Answer:

140 beats per minute

Explanation:

You have to multiply the ratio 14 beats/6 seconds by 10 because 6 seconds times 10 to get 1 minute. The answer you get is 140 beats/60 seconds.

Answer Link

Otras preguntas

please help me answer this
After world war ii left a terrible toll on the people and property of europe, which staple goods were in short supply?
54321 code in english language​
what is a raven?.....​
Please, I need help with this problem: A car of mass m travels at a constant speed (v) when it encounters a bump with a radius of curvature r. ➤ Determine, b
Solve for x: -38 + 6x = -12x + 52 a. x = 6 b. x = -6 c. x = -5 d. x = 5
Slope line passing (-4,-7) and (-2,-3)
The function f is such that f(x) = 5 + 6x – x2 for x  3 (a) Express 5 + 6x – x2 in the form p – (x – q) 2 where p and q are constants.Using your answer to part
Ancient Egyptians believed that when a person died, they went to the Field of ________, a paradise that closely resembles Earth.
Alayna is paid £850 per month. Each month she spends 68% of her pay and saves the rest. How many months will it take Alayna to save £4624?​