user8675309 user8675309
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

Sally wants to accelerate her car, how fast will her 1500 kg car accelerate if it produces 5000 N of force?

Respuesta :

jesusm1
jesusm1 jesusm1
  • 03-02-2021

Answer:

  • F= Mass × acceleration
  • 5000N = 1500 kg × A
  • A= 3.33 m/s^2

Answer Link
sm1253
sm1253 sm1253
  • 04-01-2022

Answer:

A=F/M

A=5000 Newtons divided by 1500 kilograms

A=3.33 m/s squared

Answer Link

Otras preguntas

At what temp should you take a toddler to the hospital
Which two types of foot patterns are used in the excerpt from the poem “Annabel Lee” by Edgar Allan Poe? It was ma|ny and ma|ny a year | ago, In a king|dom by
Find the next two terms of the following Arithmetic Sequence:5/6, 2/3, 1/2, 1/3, ......
A seed plant is held in the ground by its a. stems. b. roots. c. leaves. d. epidermis.
Why are rates usually written like unit rates
what is the answer to q divided by 1/3= 1 1/2
Accurate models may become_to easily study and understand A.too simple B:too complicated C:too realistic
Answer for 13 with explanation and steps shows (btw the container is filled 2/12th's)
Wind can erode rocks, especially in desert areas. Select all the "spheres" that are interacting in this situation.
If R = 25 cm and S = 7 cm, what is the length of T?