ver0n1ca ver0n1ca
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

Distance=100 meters
Time=33.2 seconds
Speed=
pls help

Respuesta :

sonamchokib11cd
sonamchokib11cd sonamchokib11cd
  • 03-02-2021

Answer:

3.01

Explanation:

Speed=distance/time

=100mtrs/33.2sec

=3.01m/s

Answer Link

Otras preguntas

Venn Diagram: In a school all of the 120 pupils must choose at least one of Archery, Badminton or Cycling. 63 pupils choose archery 62 pupils choose badminton
how can temperature can affect communication?
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
why does methane have a low boiling pint?
How do you calculate the initial speed given time and displacement? The question is: The longest kick in CFL history was 83.2m. If the ball remained in the air
if 120 marks is 60% what is full marks
Let E and F be independent events in a sample space S with Pr[E] = 0.4 and Pr[F] = 0.2. Find Pr[EUF] A.0.60 B.0.52 C.0.40 D.0.32 E.0.08
What phylum has animals with a central cavity and mouth;and most of them have tentacles?
The pressure within a 5.75L balloon is 2.00 atm. If the volume of the balloon increases to 8.45L, what will the final pressure within the balloon be if the temp
Let E and F be independent events in a sample space S with Pr[E] = 0.4 and Pr[F] = 0.2. Find Pr[EUF] A.0.60 B.0.52 C.0.40 D.0.32 E.0.08