gabbazab0426 gabbazab0426
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

1. How many grams of Mg(OH)2 are there in 4.5 moles?
2. 275g of Al(NO3)3 is equal to how many moles?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 04-02-2021

Answer:

1) 262 grams

Explanation:

Mg = 24.305g

O = 16g

H = 1

24.305 +2(16)+2(1) = 58.305 g

×[tex]\frac{58.305g}{1} = \frac{x }{4.5 } =262.37 g[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

when the Lenape hunted
what percent of 126 is 22?
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
How many quarts in 24 pints?
what were some of the problems that led to the rise of dictators in germany ,italy ,and japan?
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k
a rectangular field with a area of 8000m2 is enclosed by 400m of fencing. determine dimensions to nearest tenth of a metre
a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?
What is a Vector and a scalar?
How many corners are in a rectangle and how many flat faces