shaikhaaldhaheri1461 shaikhaaldhaheri1461
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

A 2-kg object is moving at 3 m/s. A 4-N force is applied in the direction of motion and if the object has a final velocity 7m/s. calculate the distance that the object moves

Respuesta :

26jhrnje
26jhrnje 26jhrnje
  • 04-02-2021
intial velocity u=3m/s
final velocity v
2
=u
2
+2as=3
2
+(2×2×5)=29 ⟹v=5.3m/s

KE=
2
1
​
m(v
2
−u
2
)=
2
1
​
×2×((5.3)
2
−3
2
)=20J
Answer Link

Otras preguntas

can the side lengths 12,15, and 13 form a triangle?​
Square and square root The area of a square field is 31684m. Find the length of each side.
a first number plus twice a second number is 7 twice the first number plus the second totals 29 find the numbers​
mr. Savage shoes 3 gallons of paint to cover 1350 sq ft of wall space at this rate how much paint will be needed to cover 1800 square feet ​
Is 312 evenly divisible by 3?
18. © MP.2 Reasoning A club collected $3,472 to buy computers. If each computer costs $680, estimate the number of computers that the club can buy. Explain.
Why car speed is not considered as car velocity?​
37. UNDUE INFLUENCE IS GENERALLY CONSIDERED TO BE: (A) WHERE ONE PARTY NAGS THE OTHER PARTY INTO ENTERING A CONTRACT (B) WHERE ONE PARTY DOMINATES THE OTHER AN
Given 6 moles of CuCl2, how many moles of AlCl, were made? SHOW the math below​
A tax that takes a smaller percentage of the income of wealthier people than of poorer people is called