565778 565778
  • 02-11-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles does the mass quantity 127.4g of AgNO3 have?

Respuesta :

PhantomRealm
PhantomRealm PhantomRealm
  • 02-11-2016
The mole is 0.749 because molar mass of AgNO3=170g/mol and mole=mass/molar mass.
mole=127.4g/170g/mol
Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! Will mark brainliest!!!
when current prices rise, what happens to demand?
please please please help me!
a scale on a map shows that 2 inches =25 miles part A how many inches on the map represents 60 miles part B how many miles are represented by 1 over 4 inch on
Multiply. Write your answer in simplest form. −2/3 x(2 1/2 )x(−3)=
✯Hello✯☆(❁‿❁)☆ I've got a Chemistry Exam Tomorrow and I would like to cover some topics for my tests. Can someone please explain the method (in an easy way) for
Which of the following would you be least likely to say in response to the question: ¿Fuiste a la playa ayer? a. Si, y estudié muy bien. c. Sí, y jugué en la ca
Which appeal does Martin Luther King Jr. use in the following line from his "I Have a Dream" speech? "But there is something that I must say to my people, who
HELPPPP PLEASEEEEEEEEE
the pair of variables x=–3, y=8 is the solution to the equation 5x+by=17. Find the coefficient b.