565778 565778
  • 02-11-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles does the mass quantity 0.873g of kOH contain?

Respuesta :

PhantomRealm
PhantomRealm PhantomRealm
  • 02-11-2016
mole=mass/molarmass
molar mass of KOH=56g/mol
mole=0.873/56
mole=0.016moles
Answer Link

Otras preguntas

Carson has a package to mail. The package is 87 cm long. The shipping company only mails packages that are up to 35 in. long. Can Carson mail the package? Show
Please help thank you :)
Please help with this thank you
A pole that is 3.3m tall casts a shadow that is 1.04 m long. At the same time, a nearby tower casts a shadow that is 41.5m long. How tall is the tower? Round yo
in which areas of the brain would a stroke mimic damage to cranial nerve 2
individuals disgnosed with ocd appear to have greater gray matter density in ___ area of the brain
How to know if I have a toxic relation with my parents??? ☠️no links, no text....​
PLZ ANSWER FAST What did Jefferson do that Hamilton was opposed to?He set up a national bank.He increased the power of the federal government.He wrote a plan fo
Some students equally share 4 baskets of pears. Each basket has 11 pears . Write an algebraic expression to represent this situation. Then explain how you chose
n(n+1)+3=45 what number n makes?