dndhdj2947 dndhdj2947
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

Amy found a volume of red liquid to be 55.1 ml, and have a mass of 8.199g. What is the density of her
liquid?
g/ml

Respuesta :

ihlester
ihlester ihlester
  • 10-02-2021

Answer: 0.15 g/mL

Explanation:

Density = mass/vol

Answer Link

Otras preguntas

Mary is making a pinata that has a ball-like shape. The pinata has a surface area of 40 feet. Use the formula for the surface area of a sphere: (S=4πr^2) to fin
Who were the Britons fighting against in the middle ages?
Who do you think snitched on Anne Frank and her family?
what is 5.71 rounded to the nearest whole number
How do u answer 3(x+2)=x-18
if f(x)=3x+7 and g(x)=2x-5 find g(f(-3))A. -26 B.-9 C. -1 D. 10
Two famous Elizabeth Blackadder paintings ?
i need a diagram for how a scrap heap magnet works
Two ships leave whittier, Ak at 7 AM. The first ship sails towards Valdez on a 54° course at a constant rate of 36 mi/h. The second ship sails towards Knight is
Mary is making a pinata that has a ball-like shape. The pinata has a surface area of 40 feet. Use the formula for the surface area of a sphere: (S=4πr^2) to fin