mizzymtherrybear mizzymtherrybear
  • 02-11-2016
  • Physics
contestada

What is the gravitational potential energy of a ball with a weight of 72 N when it is sitting on a shelf 1.4 m above the floor?

Respuesta :

LittleRedMe
LittleRedMe LittleRedMe
  • 02-11-2016
First you must convert the weight to mass. So:

W = mg (assuming that gravity is 9.8 Nkg-1)

m = W/g
= 72 / 9.8
= 7.3kg

Then we can use Ep = mgh

= 7.3*9.8*1.4

= 100.1N
Answer Link

Otras preguntas

Solve for y=7x-3w for x
Liam has 9/10 gallon of paint for painting the birdhouse he sells at the craft fair. each birdhouse requires 1/20 gallon of paint.How many birdhouses can Liam p
You walk north for 2.5 miles. then you walk east a distance of 3.0 miles. how many miles from the starting point are you?
Which city did the british capture from the french during the french and indian war?
6) The relative absence of enterprises engaged in manufacturing and finance prior to the Civil War in the Southern states is MOST LIKELY due to
How many elements are in the set whole numbers between 3 and 15
Pls help me I really need it
What is the discriminant of the polynomial below 9x2 - 18x + 9?
-9u - 5 + 6u = 19What is u?
If a president is accused of breaking the Twenty-Second Amendment, that means the president is trying to A. make a higher salary. B. run for a third ter