karen1630
karen1630 karen1630
  • 02-11-2016
  • Biology
contestada

If an object is moving with a force of 99N at 12.5m/sec2, what is the mass of this object?










What is the weight of a 55 kg mass?










What is the mass of a person whose weight is 110N?




Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 04-11-2016

1) F = m.a

Here, F= 99N, a = 12.5 m/s^2

m = F/a

m = 99/12.5

m = 7.92 Kg

Answer Link

Otras preguntas

represent the number 1.16 using base ten blocks
What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
a town had about 2120 acres of pine trees 40 years ago. Only about 13% of the pine trees remain. How many acres of pine trees remain
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m
What is (7/12)/(5/9)? In simplest form..
What is the prefix of active
the bases of a softball field are 60 feet apart. How far apart is home plate from second base?
15 is 70% of what number
how is aluminium foil able to reduce heat loss through the walls of a house
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m