tfeemstertyreese1616 tfeemstertyreese1616
  • 03-11-2016
  • Physics
contestada

A child throws a penny straight down into a wishing well. The penny's initial speed is 2 m/s. If the penny takes 3 seconds to hit the water, how deep is the well?

Respuesta :

antek
antek antek
  • 03-11-2016
[tex]L = v_0\cdot t + \frac{1}{2}gt^2[/tex]

In this case v_0 = 2 m/s and t=2
Putting everything in will be

[tex]L = 2\cdot 3 + \frac{1}{2}\cdot9.82\cdot 2^2 = 6 + 19.64 = 26[/tex]

So the answer is 26 m.
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE I WILL BE SO GRATEFUL FOR YOU
Dana and Monique are dog groomers. Dana's workday is 10 hours and Monique's workday is 8 hours. Dana and Monique each work 40 hours per week. On Monday, Dana gr
Write 3-5 sentences about the process of GCF Factoring Method
Explain surface runoff. HELP PLSSSSSSS
How else could you describe the theme in "President Cleveland, Where Are You?" There are a lot of presidents. O Collections can be difficult to maintain. Being
You pick a card at random. 4 5 6 7 What is P(less than 7)? Write your answer as a fraction or whole number.
Angles A and B form a linear pair. Measure of angle A is 15x - 8 and measure of angle B is 5x + 48. Find the measure of angle B.
3. Graph the function. xy + 25 = 0
PLEASE HELP (Over Due)
In the article, factors that neither Wes Moore had control over, but played significant roles in shaping their futures, are discussed. What were these factors a